Nasze salony

Jak przechowywać naszyjniki?

W kwestii biżuterii wiele uwagi poświęcamy wyborowi błyskotek, natomiast znacznie mniej ich prawidłowemu przechowywaniu. Wiemy przykładowo, jak dobrać kolczyki do kształtu twarzy, ale wciąż kłopoczemy się z plączącymi naszyjnikami. Pod kątem przechowywania to naszyjniki stanowią najbardziej wymagający rodzaj biżuterii. Szczególnie delikatne naszyjniki damskie są podatne na plątanie się i uszkodzenia mechaniczne. Jak uchronić je przed zabrudzeniami, plątaniem i rysowaniem? Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych metod, które warto stosować na co dzień.

Przechowywanie naszyjników w domu

Nawet jeśli nosisz naszyjnik na co dzień, warto regularnie go zdejmować, między innymi przed wzmożoną aktywnością fizyczną, prysznicem oraz kładzeniem się spać. W ten sposób unikniesz zabrudzeń naszyjnika i niekorzystnego wpływu niektórych kosmetyków oraz detergentów, od których naszyjniki pozłacane mogą ulegać przebarwieniom. Pamiętaj, że nawet złoty naszyjnik jest narażony na odbarwienia. Określona próba złota może różnie zareagować na kontakt na przykład z perfumami. Dodatkowo:

  • Naszyjniki przechowuj w jednym i tym samym miejscu, aby ułatwić sobie organizację biżuterii, wyrobić nawyk jej chowania, a w konsekwencji zapobiegać gubieniu błyskotek.
  • Wybierz suche i zacienione miejsce. Do przechowywania naszyjników niekoniecznie nadaje się zatem łazienka lub parapet przy oknie. Lepiej sprawdzi się natomiast toaletka w sypialni lub półka w garderobie.
  • Zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie biżuterii, jeśli tego wymaga. Przykładowo srebrne naszyjniki śniedzieją pod wpływem utleniania, dlatego możesz wkładać je do szczelnie zamykanych woreczków strunowych. W ten sposób ograniczysz częstotliwość ich czyszczenia.
  • Aby zapobiec ich plątaniu, naszyjniki przechowuj osobno. W ten sposób ograniczysz również ich ocieranie i rysowanie się.

W czym przechowywać naszyjniki?

Biżuterię najlepiej trzymać w dedykowanych etui, które otrzymuje się wraz z zakupem. Jeśli jednak masz jej sporą kolekcję, puzderka mogą zajmować zbyt wiele miejsca. W takiej sytuacji warto wyposażyć się w specjalny organizer na biżuterię z przegródkami. Pudełko na biżuterię powinno mieć miękkie wyściełanie, na przykład welurem, który przeciwdziała zarysowaniom. Ciekawe rozwiązanie stanowią pudełka z zawieszkami na naszyjniki od wewnętrznej strony pokrywy. Umożliwiają ich bezpieczne przechowywanie bez plątania i zabrudzeń.

Jak przechowywać naszyjniki poza domem?

Warto rozważyć również zakup etui na biżuterię poza domem. Przyda się na przykład do zdjęcia naszyjnika przed wejściem na basen, gdzie chlorowana woda mogłaby mu zaszkodzić. Do przechowywania tego rodzaju biżuterii w podróży świetnie sprawdza się miękka saszetka zapinana na zamek błyskawiczny, która nie zajmuje wiele miejsca w bagażu. Niekiedy jednak przyda Ci się lepsze zabezpieczenie, na przykład gdy towarzyszy Ci biżuteria z rubinem. Jeżeli chcesz dodatkowo chronić swój naszyjnik przed uszkodzeniami mechanicznymi, wybierz mały kuferek, który możesz schować do sejfu w pokoju hotelowym.

Przeczytaj również:

  1. Czym kierować się, kupując złotą biżuterię?
  2. Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?
Powrót
Korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce prywatności.