Nasze salony

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Twoja srebrna biżuteria straciła połysk, a może pojawił się na niej ciemny nalot? To, że srebro śniedzieje, stanowi naturalny, jednak odwracalny proces. Za stopniowe utlenianie się stopu srebrnej biżuterii odpowiada dwutlenek siarki. Gdy zwykłe mycie biżuterii wodą z dodatkiem delikatnego mydła nie zdaje już rezultatu, pora na konkretniejsze działanie. Bez przeszkód możesz przywrócić srebru dawną, piękną barwę i atrakcyjny blask.

Czyszczenie srebra w domu – podstawowe zasady

Jeśli Twoja srebrna biżuteria zaśniedziała, nie musisz od razu oddawać ją do czyszczenia w salonie jubilerskim. Istnieją liczne, sprawdzone sposoby na czyszczenie srebra w domu. Są skuteczne i bezpieczne, o ile stosujesz się do kilku kluczowych zasad.

 1. Podczas czyszczenia srebra w domu nie używaj metalowych akcesoriów, na przykład talerzyków, łyżeczek czy miseczek.
 2. Do wycierania srebrnej biżuterii wykorzystuj wyłącznie miękkie, delikatne tkaniny, na przykład mikrofibrę.

Jeśli chcesz spowolnić proces ciemnienia swojej biżuterii ze srebra, wdróż również odpowiednie działania profilaktycznie:

 • zdejmuj biżuterię na czas snu, do kąpieli i sprzątania,
 • nie rozpylaj perfum na biżuterię,
 • przechowuj srebrną biżuterię w zamkniętej szkatułce o miękkim wyściełaniu.

Czym się czyści srebro?

Na przestrzeni stuleci przetestowano szereg domowych środków, które ułatwiają czyszczenie srebra. Wiele z nich wszyscy mamy w domu, na przykład sól, sodę oczyszczoną, ocet czy pastę do zębów. Najlepszy wybór stanowią jednak dedykowane preparaty do czyszczenia srebrnej biżuterii, które również można zakupić w salonie Łyko. Czyszczenie za pomocą dedykowanych preparatów jest to najlepszy sposób na odświeżenie biżuterii, ponieważ mają one bezpieczną recepturę i kwaśny odczyn, który nadaje biżuterii wysoki połysk. Ich atutem jest możliwość rezygnacji ze środków ściernych i konieczności czasochłonnego polerowania srebra. Wystarczy na krótki czas zanurzyć biżuterię w specjalnym roztworze, a następnie przetrzeć delikatną ściereczką albo gazikiem. Koniecznie trzeba zapamiętać, że zawsze po użyciu preparatu należy dokładnie umyć biżuterię pod wodą. 

Inna zalecana możliwość wyczyszczenia szczególnie ważnej dla nas biżuterii jest oddanie jej do renowacji w pracowni Łyko

Jak wyczyścić srebrne pierścionki?

Jeśli korzystasz z profesjonalnego środka do czyszczenia srebrnej biżuterii, postępuj według instrukcji producenta. Dla osób, które nie mają dostępu do takiego preparatu, domową alternatywę może stanowić roztwór gorącej wody z solą. Świetnie sprawdzi się do czyszczenia srebrnych pierścionków.

 1. Szklaną miseczkę wyłóż folią aluminiową.
 2. Zagotuj wodę.
 3. Przygotuj roztwór gorącej wody z solą o proporcjach: 1 łyżka soli na 1 szklankę wody.
 4. Umieść srebrne pierścionki w miseczce z folią aluminiową.
 5. Całość zalej przygotowanym roztworem.
 6. Pozostaw pierścionki w wodzie z solą na kilka godzin.
 7. Po tym czasie wyjmij srebrną biżuterię z miseczki i przepłucz ją pod bieżącą wodą.
 8. Dokładnie wytrzyj biżuterię delikatną ściereczką.

Jak czyścić srebro – łańcuszki

Także w przypadku srebrnych łańcuszków możesz skorzystać z gotowych preparatów do czyszczenia srebrnej biżuterii. Jeśli nie masz w domu takiego środka czyszczącego, a zależy Ci na czasie, możesz wypróbować również inny, popularny sposób na czyszczenie srebrnej biżuterii. W tym celu potrzebujesz pasty do zębów. Pamiętaj jednak, by nie używać pasty wybielającej.

 1. Rozprowadź pastę do zębów na całej powierzchni łańcuszka. Możesz pomóc w tym sobie szczoteczką o miękkim włosiu.
 2. Odczekaj 5-8 minut.
 3. Wypłucz łańcuszek pod bieżącą wodą, a następnie przetrzyj i osusz go miękką ściereczką.

Inni czytali również:

 1. Jaka biżuteria do sukni ślubnej?
 2. Biżuteria jako wyjątkowy prezent na rocznicę ślubu
Powrót
Korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce prywatności.