Nasze salony

Czym kierować się, kupując złotą biżuterię?

Złota biżuteria stanowi ozdobę swoich właścicieli. To częsta pamiątka ważnych chwil w życiu, takich jak zaręczyny, ślub, komunia czy chrzciny. Nierzadko towarzyszy nam przez dekady, podkreślając styl stanowiąc atrakcyjną oprawę dla urody. Może pozostawać w rodzinie przez kolejne pokolenia. Niektórzy lokują w niej swój kapitał. Jeżeli pragniesz, by jak najlepiej spełniła się w tej roli, wybieraj złotą biżuterię z uwagą. Warto pamiętać o kilku ważnych aspektach, które wymieniamy poniżej.

Design biżuterii ze złota

Nieważne, czy bransoletka, kolczyki, naszyjnik, czy pierścionek – każdy rodzaj złotej biżuterii prezentuje szeroką gamę stylistyczną. Podstawową kwestię wyboru biżuterii zawsze powinien stanowić jej wygląd. Musi się podobać – Tobie albo osobie, której pragniesz ją podarować. Należy zatem kierować się swoimi upodobaniami, a w miarę możliwości odróżnić je od aktualnych trendów. Moda na określoną barwę złota, kształt kolczyków czy zdobienie pierścionków zawsze mija. Jeśli zależy Ci na wyborze biżuterii pięknie wyglądającej przez długie lata, postaw na bardziej uniwersalną estetykę.

Wybór złotej biżuterii – jaka próba?

Próba złota to nic innego jak zawartość złota w złocie. Próba oznacza stosunek masy czystego metalu szlachetnego w stopie do masy całego stopu. Przykładowo próba 585 to w ponad połowie złoto. Biżuteria o niskiej próbie, na przykład 333, ma niższą wartość. Czy należy jednak dążyć do zakupu biżuterii o jak najwyższej próbie? Niekoniecznie – czyste złoto stanowi miękki kruszec, który jest narażony na odkształcenia oraz zarysowania. Szczególnie w przypadku biżuterii noszonej na co dzień rekomendowana jest optymalna próba 585, która łączy wysoką estetykę z trwałością.

Złota biżuteria a cena

Wbrew pozorom wysoka cena złotej biżuterii nie zawsze idzie w parze z jej jak najwyższą jakością. Niekiedy pierścionek albo bransoletka o tej samej wadze i próbie mogą być znacznie droższe u modnego jubilera. Duże marki salonów jubilerskich narzucają swoim klientom wysokie marże, które wynikają z kosztów reklam oraz wynajmu salonów w topowych lokalizacjach. Nie zmienia to faktu, że złotą biżuterię powinno się kupować z zaufanego źródła. Wybierając biżuterię ze złota, zwracaj uwagę nie tyle na jej wielkość, ile na wagę. Dmuchane złoto ma atrakcyjną cenę, ale łatwiej ulega uszkodzeniom.

Barwa złotej biżuterii

Urok złotej biżuterii stanowi jej wielobarwność. Do stopu ze złotem dodawane są różne inne metale, które mają wpływ na kolorystykę złota. Stąd wyróżnić można jego 3 najpopularniejsze warianty:

  • żółte złoto – stop z domieszką cynku, srebra lub miedzi,
  • białe złoto – stop z niklem i cynkiem lub srebrem i palladem,
  • różowe złoto – stop ze srebrem i miedzią.

Wybór barwy złotej biżuterii na ogół stanowi kwestię aktualnej mody oraz indywidualnych preferencji. Jeśli jednak nie możesz się zdecydować, możesz wziąć pod uwagę swoją karnację. Ciepły odcień skóry atrakcyjnie prezentuje się z żółtym złotem. Z kolei cera wpadająca w chłodne tony korzystnie wygląda w zestawieniu ze złotem białym albo różowym.

Przeczytaj również:

  1. Charakterystyka kamieni: rubin
  2. Jaka biżuteria do sukni ślubnej?
Powrót
Korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce prywatności.