Charakterystyka kamieni: rubin

Rubin stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych kamieni szlachetnych, które od wieków cieszą się dużą popularnością. Hipnotyzująco czerwone rubiny pięknie prezentują się w różnego rodzaju elementach biżuterii, atrakcyjnie podkreślając kobiecą urodę. Co warto wiedzieć o rubinach i komu szczególnie przypadną do gustu?
Z czego wynika szlachetna barwa rubinu?
Rubiny stanowią wyjątkowo szlachetną odmianę korundów. Jak wskazuje sama nazwa łacińska – ruber oznacza czerwony. Za charakterystyczną, karmazynową barwę rubinów odpowiadają atomy chromu oraz żelaza. Najbardziej pożądana barwa rubinów to tzw. gołębia krew – charakteryzujące się nią kamienie prezentują głęboką, krwistą czerwień o niebieskiej poświacie. W sklepach jubilerskich można znaleźć jednak różne odcienie rubinów: od czerwieni, przez róż, aż po brąz. Każdy przejawia wyjątkową urodę.
Skąd pochodzą rubiny?
Naturalne rubiny formują się w wyniku wysokiej temperatury i ciśnienia pod powierzchnią Ziemi. Główne złoża rubinów występują na obszarze Azji, w krajach takich jak Birma, Tajlandia, Afganistan, Kambodża czy Sri Lanka. W XX wieku rozpoczęto również syntetyczną produkcję rubinów, które na ogół są dostępne w atrakcyjniejszych cenach. Odróżnianie naturalnych rubinów od syntetycznych jest możliwe na podstawie licznych inkluzji, które zawierają naturalne kamienie szlachetne.
Jakie właściwości ma rubin?
Oprócz pięknego wyglądu za atut rubinu z pewnością można uznać jego trwałość. Obok szafiru to najtwardszy minerał po diamencie – jego twardość w skali Mohsa wynosi 9. Wiele osób przypisuje rubinom także właściwości magiczne. Rubin uznawany jest przede wszystkim za kamień obfitości i dobrobytu, dlatego warto mieć go na co dzień przy sobie. Utożsamia się go także z miłością, energią, siłą i pożądaniem, więc stanowi romantyczny prezent. Niektórzy wierzą, że noszone rubiny mogą pobudzać do aktywności i dodawać odwagi. Z pewnością przyciągają wzrok.
Rubin w kulturach na całym świecie
Rubiny towarzyszą ludziom od wieków, często będąc mylone z dziś odróżnianymi turmalinami. Kamienie szlachetne były wspominane już w Biblii oraz Sanskrycie. Związane z nimi wierzenia różniły się w różnych zakątkach świata. Przykładowo w Indiach rubin uznawano za kamień pokoju. Z kolei w Chinach zdobiono rubinami bronie, by przynosiły szczęście podczas bitew.
Jaką biżuterię z rubinami wybrać?
Rubinowa barwa podkreśla rozmaite typy urody. Kamienie szlachetne pasują posiadaczkom zarówno jasnej, jak i ciemnej karnacji. Podobnie rubiny atrakcyjne prezentują się w różnych rodzajach biżuterii. Ich oprawę można dostosować do indywidualnych preferencji. Przykładowo kobietom o ciepłej, wiosennej urodzie proponujemy pierścionek z różowego złota z rubinem. Z kolei panie o karnacji królewny Śnieżki mogą wybrać wiszące kolczyki z rubinami, które zestawiono z białym złotem. Pięknie prezentują się również bransoletki i naszyjniki z rubinami o nietuzinkowych kompozycjach
Przeczytaj również: