Nasze salony

Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?

W kwestii złotej biżuterii zawsze warto wybierać zakup w zaufanym, renomowanym sklepie jubilerskim. Niekiedy jednak wchodzimy w posiadanie rzekomo złotych wyrobów z nieznanego źródła. Wówczas jak sprawdzić złoto, żeby mieć pewność co do jego autentyczności?

Jak sprawdzić, czy biżuteria jest złota?

Dla osób zastanawiających się jak sprawdzić, czy to jest złoto w warunkach domowych, najlepszy sposób stanowi analiza cech probierczych na biżuterii. To obowiązkowe oznaczenia na złotych wyrobach o wadze przekraczającej 1 g. Z tego powodu na złotej biżuterii można zauważyć symbol (cechę) w postaci głowy rycerza, a po obu jej stronach literę oraz cyfrę. Litera oznacza miejsce cechowania złota, na przykład W oznacza Warszawę, a V Wrocław. Natomiast cyfrowe oznaczenia przedstawiają zawartość złota w biżuterii:

  • 0 – próba 999, złoto 24-karatowe. Ponieważ czyste złoto jest miękkie i plastyczne, nie stosuje się go w biżuterii.
  • 1 – próba 958, złoto 23-karatowe.
  • 2 – próba 750, złoto 18-karatowe.
  • 3 – próba 585, złoto 14-karatowe.
  • 4 – próba 500, złoto 12 karatowe.
  • 5 – próba 375, złoto 9-karatowe.
  • 6 – próba 333, złoto 8-karatowe.

Jak sprawdzić złoto bez próby? Istnieje kilka sposobów, jednak wymagają one nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również wykorzystania profesjonalnych narzędzi lub preparatów. W tym celu warto oddać złotą biżuterię do analizy przez urząd probierczy lub zaufanego jubilera. Najmniej inwazyjne, a zarazem najbardziej wiarygodne jest badanie złota spektometrem.

Na co uważać przy weryfikacji złota?

Najpopularniejszym materiałem imitującym złoto jest tombak. To stop miedzi i cynku o bardzo niskiej wartości, który jest wykorzystywany przez nieuczciwych handlarzy. Chociaż posiada charakterystyczną, żółtą barwę, nie ma innych właściwości złota. Warto jednak mieć na uwadze, że istnieją także inne barwy złota, które różnią się w zależności od dodatku innych metali. Przykładowo większa zawartość niklu daje białe złoto, a miedzi różowe. Jak sprawdzić złoto czy jest prawdziwe? Jedno jest pewne – biżuteria z prawdziwego złota próby 585 i wyższej nie wchodzi w reakcje z wodą – nie rdzewieje, a zatem nie pojawiają się na niej nieestetyczne przebarwienia.

Inni czytali również: 

  1. https://jubilerlyko.pl/proby-zlota-333-585-czy-750/
  2. https://jubilerlyko.pl/jak-rozpoznac-diament/
Powrót
Korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce prywatności.