Nasze salony

Obrączki z własnego złota – przetapianie starej biżuterii

Czas planowania ślubu to nie tylko ustalanie kwestii związanych z ceremonią zaślubin i weselem. Trzeba przecież wybrać także obrączki dla państwa młodych. Nie zawsze konieczny jest zakup zupełnie nowych. Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć przetapianie starej biżuterii na nową. Obrączki z własnego złota to nie tylko oszczędność pieniędzy. Dla młodej pary mogą mieć także większą wartość sentymentalną.

Obrączki z własnego złota – dla sentymentalnych i nie tylko

W wielu rodzinach, gdy pary ogłaszają swoje narzeczeństwo, dziadkowie albo rodzice ofiarowują własną biżuterię, której już nie noszą, z myślą o obrączkach dla młodych. Nie rzadko to cenne pamiątki ze ślubów poprzednich pokoleń, które mają dużą wartość sentymentalną dla potomków. Jeżeli biżuteria jest w dobrym stanie, wystarczy jedynie dopasować ją do palców pana młodego i pani młodej. Jeśli natomiast obrączki są zniszczone, wówczas przetapianie starej biżuterii gwarantuje możliwość zachowania cennego kruszcu w rodzinie. Czasem jednak stara biżuteria ze złota budzi nieprzyjemne skojarzenia. Mimo to nie warto, aby pozostawała niechcianą pamiątką w szkatułce. Można przecież wymienić ją na nową – zyskując w ten sposób niższą cenę wykonania nowych obrączek.

Przetapianie starej biżuterii – nie tylko z obrączek

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do przetapiania starej biżuterii na obrączki można wykorzystywać dowolne złoto, także o różnych próbach. Przetapianie starej biżuterii jest możliwe na przykład z porwanego łańcuszka, zniszczonej bransoletki, nieużywanych kolczyków czy ze złotej monety. Podczas przetapiania występuje ubytek złota, który obejmuje około 10-11% masy metalu szlachetnego. Złotnik określa próbę złota i ujednolica ją do jednej próby, pożądanej przez przyszłych właścicieli obrączek. Z tego powodu warto popytać w rodzinie, czy nasi bliscy nie mają tego rodzaju nieużywanych pamiątek, które moglibyśmy wykorzystać.

Obrączki z własnego złota dopasowane do Waszego gustu

Czasem cenna pamiątka rodzinna nie odpowiada preferencjom estetycznym pary młodej. Wówczas dobrym rozwiązaniem staje się przetapianie starej biżuterii, ponieważ złotnicy mogą nadać obrączkom zupełnie nowy design, a nawet preferowany przez narzeczeństwo kolor. Bez przeszkód można zmienić żółte złoto na białe lub białe na żółte. Podobnie przebiega to ze złotem różowym. Nowe obrączki mogą mieć inny obwód, grubość i kształt, a także zawierać dodatkowe zdobienia w postaci kamieni szlachetnych.

Przetapianie starej biżuterii na obrączki – kwestie finansowe

Podarowana biżuteria ze złota na przetopienie może stanowić sporą oszczędność dla pary młodej. Jeśli złota jest wystarczająco dużo, państwo młodzi płacą jedynie za samą usługę wykonania biżuterii, co nierzadko gwarantuje oszczędność nawet tysiąca złotych. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na zakup kamieni szlachetnych do obrączek lub inne wydatki związane z planowanym ślubem: wesele czy podróż poślubną.

Inni czytali również:

  1. Ametyst – magiczny kamień kolorowy stosowany w jubilerstwie
  2. Charakterystyka kamieni: Topaz
Powrót
Korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce prywatności.