Nasze salony
ametyst

Ametyst – magiczny kamień kolorowy stosowany w jubilerstwie

W branży jubilerskiej od wieków stosowane są ametysty. Piękne kamienie o charakterystycznej, fioletowej barwie doskonale komponują się z innymi, szlachetnymi kruszcami. Z tego powodu z ich użyciem chętnie wykonywane są między innymi pierścionki, wisiorki, bransoletki czy kolczyki. Jakie jednak dokładnie właściwości ma ametyst i czym się charakteryzuje?

Ametyst właściwości

Ametyst to kamień półszlachetny, a dokładniej stanowi on pięknie wybarwioną odmianę kwarcu. Ametysty wydobywane są z pustek skał wylewnych. Znajduje się je w wielu częściach świata, między innymi w Niemczech, Afryce, Australii, Brazylii czy w Stanach Zjednoczonych. Pozyskiwane ametystowe szczotki pięknie prezentują się w surowej formie, na przykład jako elementy dekoracyjne wnętrz. Nierzadko jednak podlegają obróbce, dzięki której można stosować je na przykład w biżuterii. Najpopularniejszy dla ametystów szlif to schodkowy oraz mieszany.

Główne cechy ametystów to:

  • Fioletowy kolor o rozmaitych odcieniach.
  • Podatność na działanie temperatury i promieni słonecznych – czynniki te mogą zmieniać ich barwę.
  • Bogata symbolika – ametysty uznaje się za kamienie zapewniające spokój, równowagę duchową i stabilny nastrój. Wiele osób przypisuje ametystom także właściwości magiczne, które odpychają negatywną energię.

Jak rozpoznać ametyst?

Najłatwiejszy do rozpoznania ametyst to ten w postaci oryginalnej szczotki, która stanowi część geody wydobywanej z pustki skalnej. Jak jednak zidentyfikować ten szlifowany, którego kształt został całkowicie zmieniony? Wbrew pozorom wyznacznikiem nie zawsze są prezentowane przez ametyst kolory. Chociaż najczęściej spotyka się ten kamień o fioletowej barwie, niekiedy trafić można także na czerwony lub nawet zielony ametyst. Niestety bardzo trudno odróżnić kolorowe kamienie między sobą, gdy zostały już one oszlifowane. Najpewniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, które pozwoli nam rozpoznać ametyst, jest udanie się do wyspecjalizowanych salonów jubilerskich lub gemmologów, aby poddać kamień ocenie. W salonie Jubilera Łyko również można dokonać takiej weryfikacji ze względu na zakończone kursy gemmologiczne w Antwerpii.

Ametyst w biżuterii

Mimo swojej nietuzinkowej urody ametyst stanowi kamień półszlachetny, dlatego jego cena nie jest wygórowana. Z tego powodu kryształ ametystu to popularne zdobienie w rozmaitej biżuterii. Chętnie wybierają go kobiety zainteresowane duchowością i tematyką ezoteryczną. Uważa się także, że ametyst pasuje do określonego znaku zodiaku: wodnika. Pierścionek z ametystem świetnie nadaje się do noszenia na co dzień, z kolei naszyjnik z ametystów lub kolczyki z ametystem stanowią piękne elementy biżuterii na wyjątkowe okazje. W ofercie Jubilera Łyko znajdziesz rozmaitą biżuterię z ametystami np. pierścionki w licznych rozmiarach, dzięki czemu każda kobieta może znaleźć idealną dla siebie błyskotkę.

Inni czytali również: 

  1. Charakterystyka diamentów
  2. Charakterystyka kamieni: Topaz
Powrót
Korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce prywatności.