Nasze salony

Charakterystyka kamieni: Topaz

Topaz to kamień naturalny powszechnie stosowany w jubilerstwie. Jego najpopularniejsza odmiana ma charakterystyczną, niebieską barwę. Minerał z grupy krzemianów od tysiącleci towarzyszy nam w postaci biżuterii – jest nawet wspomniany w Biblii. Dziś popularność topazów wcale nie słabnie. Wciąż zachwycają swoim pięknem.

Topaz – kolorowy kamień stosowany w jubilerstwie

Chociaż większość z nas wyobraża sobie topazy w niebieskim kolorze, warto wiedzieć, że kamienie te cechuje pleochroizm (wielobarwność). Znane są między innymi topazy bezbarwne, a także zielone, w różnych odcieniach złota i żółci, a nawet topazy różowe i czerwone. Kamienie te stanowią piękne wzbogacenie biżuterii, na przykład pierścionków, kolczyków, bransoletek albo naszyjników.

Topaz – charakterystyka i właściwości

W przypadku kamienia takiego jak topaz występowanie jest naprawdę szerokie. Topazy znajdowane są w pustkach skalnych i otoczakach między innymi w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Afryce, Australii, Japonii, Tasmanii czy na Sri Lance. Wśród charakterystycznych dla topazu właściwości warto wspomnieć jego:

  • dwójłomność (podwójne załamywanie światła),
  • szklisty połysk,
  • śliskość w dotyku w dotyku,
  • wykorzystywanie przy produkcji materiałów ogniotrwałych.

Jaka jest symbolika kamienia szlachetnego, jakim jest topaz?

W sanskrycie topaz oznacza ogień – być może nazwa ta powstała ze względu na złotą odmianę kamienia, a może ze względu na jego odporność względem tego żywiołu? Jak każdy kamień szlachetny topaz ma bogatą symbolikę. Wedle przekonań towarzystwo kamienia wzmacnia funkcjonowanie poznawcze, stymuluje wewnętrzną moc i siłę. Z tego powodu topaz może być wykorzystywany jako amulet przez osoby, dla których ważna jest potęga umysłu.

Do kogo pasują pierścionki z topazem?

Jako wielobarwny kamień topaz szczególnie pięknie prezentuje się w pierścionkach. W przypadku kamienia takiego jak topaz kształt minerału gwarantuje jednak uniwersalne zastosowanie. Wielościenny szlif fasetkowy pozwala na nadawanie topazom kształtu owalnego albo kroplowego. Klasyczne pierścionki z topazem o błękitnej barwie pasują w szczególności paniom o chłodnej cerze i jasnych tęczówkach.

Na jaką okazję można ubrać kolczyki z topazem?

Ze względu na swój luksusowy wygląd topaz to z całą pewnością kamień stosowany w biżuterii na wyjątkowe okazje. Kolczyki z topazem pięknie wyglądają na różnego rodzaju uroczystościach rodzinnych, na przykład na ślubie. Mogą być wybierane także na ekskluzywne bankiety lub eleganckie randki, podkreślając urodę swojej właścicielki.

Jak dbać o biżuterię z topazem?

Dla osób, które interesuje topaz, kamień może wydawać się trudny w pielęgnacji. Nie stwarza on jednak większych problemów, o ile obchodzi się z nim delikatnie. Do czyszczenia biżuterii z topazem najlepiej używać wody i ściereczki o miękkich włóknach, na przykład z mikrofibry. Kamień należy zabezpieczyć przed oddziaływaniem kwasów i wysokiej temperatury, na których skutek może zmienić swój kolor.

Inni czytali również: 

  1. Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?
  2. Biżuteria - wyjątkowy prezent na rocznice ślubu
Powrót
Korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce prywatności.