Nasze salony

Jak rozpoznać brylant i diament?

Prawdziwy brylant możemy poznać po kilku cechach. Będzie to przede wszystkim jego twardość, kolor, obecność inkluzji. Jeżeli chodzi o twardość - posiadają one 10 w skali Mohsa. Oznacza to, że zarysować możemy je wyłącznie innym diamentem.

W takim razie czy można odróżnić diament od innych kamieni jubilerskich? Tak:

  • Diamenty wykazują cechę absorpcji tłuszczu. Pocierając taflę kamienia o skórę, diament powinien przykleić się do szkła.
  • Test linii. Rysując linię na kartce, kładziemy diament taflą do spodu. Linia powinna być niewyraźna, patrząc przez kamień, gdyż diament zupełnie inaczej "załamuje" światło niż cyrkonia.
  • Najważniejsze! Diament syntetyczny wykazuje identyczne właściwości fizyczne, chemiczne co kamień naturalny.

Nie ryzykuj! Skonsultuj się z naszym ekspertem!

Jak rozpoznać diament domowym sposobem?

Najprostsze sposoby, aby rozpoznać diament domowym sposobem to:

  • test ciepła,
  • test światła,
  • test przejrzystości.

Test ciepła - prawdziwy diament nie nagrzewa się dlatego, gdy wrzucicie go do gorącej wody lub pozostawicie na słońcu, będzie zimny bądź zachowa temperaturę pokojową, w przeciwieństwie do cyrkonii, która nagrzewa się, a swoje ciepło zachowuje jeszcze przez kilkanaście minut.

Test światła - prawdziwy diament mieni się kolorami ognistymi: czerwienią lub pomarańczem albo zachowuje szary blask, cyrkonia natomiast mieni się wszystkimi kolorami tęczy.

Test przejrzystości - jeżeli nasz kamień nie jest osadzony w biżuterii, możemy sprawdzić także jego przejrzystość, kładąc go na zadrukowanej kartce papieru. Jeśli diament nie jest w pełni przejrzysty, nie będziemy mogli zobaczyć przez niego liter, na których leży. Jeśli litery są z łatwością dostrzegalne – mamy do czynienia z cyrkonią. Diament ponadto jest o wiele twardszy od cyrkonii.

Powrót
Korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce prywatności.