Głęboka zieleń szmaragdów sprawia, że te kamienie szlachetne są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Dodają klasy osobom, które wybierają zdobioną nimi biżuterię. Roztaczają również nietuzinkową aurę tajemniczości wokół swoich właścicieli. Nic dziwnego, że chętnie pokazują się w nich gwiazdy kina i inne przedstawicielki środowiska artystycznego. Co warto wiedzieć o szmaragdach? Przekonaj się, czy pasują także do Ciebie.
Szmaragd stanowi najpopularniejszą odmianę berylu, który na tle innych krzemianów wyróżnia się właśnie charakterystycznym, zielonym kolorem. To efekt zawartych w kamieniu szlachetnym pierwiastków chemicznych: chromu oraz żelaza. Zależnie od ich konfiguracji szmaragdy mogą mieć zarówno zimny, jak i ciepły odcień. Jednak te najbardziej pożądane to zdecydowanie niebieskozielone o głębokim nasyceniu.
Polskie słowo szmaragd wywodzi się z łaciny (smaragdus) i greki (smaragdos) – w językach tych szmaragdy oznaczają zielone kamienie. Wiadomo, że szmaragdy wydobywano już w Starożytnym Egipcie nad Morzem Czerwonym. Aktualnie większość szmaragdów pochodzi z Kolumbii. Szmaragdy znaleźć można w skałach zarówno pochodzenia magmowego, jak i metamorficznego oraz osadowego. Występują w szczelinach oraz pustkach skalnych w Ameryce Południowej, Indiach, Afryce Południowej, a także w Norwegii, Australii czy Tanzanii. Na rynku dostępne są również syntetyczne szmaragdy, których produkcja ruszyła w latach 30. XX wieku.
Zaraz obok diamentów, rubinów oraz szafirów szmaragdy to szczególnie popularne kamienie szlachetne w jubilerstwie. Naturalnie prezentują heksagonalne słupy o płaskich zakończeniach. W przypadku szmaragdów najwyższej jakości stosuje się popularny szlif schodkowy. Kamieniom ze skazami nadaje się częściej szlif kabaszonowy. Szmaragdy charakteryzują się szklistym połyskiem i wysokim stopniem przejrzystości. Prezentują twardość 7,5-8 w skali Mohsa, dlatego mogą być bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dokładna barwa i inkluzje szmaragdu świadczą o jego pochodzeniu. Przykładowo szmaragdy brazylijskie mają żółtawy odcień. Symbole przypisywane szmaragdom to przede wszystkim lojalność oraz intuicja. Wielu wierzy także, że szmaragd symbolizuje odrodzenie.
Biżuteria ze szmaragdami to atrakcyjna propozycja dla wszystkich kobiet, które pragną wyróżnić się w towarzystwie. Wybór szmaragdów mogą rozważyć panie, u których szmaragdy mogą podkreślić naturalne walory urody. Pięknie prezentują się przykładowo kolczyki ze szmaragdami u kobiet, które mają brązowe, kasztanowe albo rude włosy i zielone oczy. Proponujemy biżuterię ze szmaragdami także paniom o jaśniejszych włosach i oliwkowej cerze. W kwestii biżuterii szmaragd dobrze komponuje się zarówno ze srebrem, jak i złotem. Jeśli wybierasz kolczyki, pierścionek albo naszyjnik ze szmaragdami, warto rozważyć kreacje w pasującej kolorystyce: czerni, czerwieni albo brązu.
Biżuterię ze szmaragdami należy zarezerwować na wyjątkowe okazje. Zdecydowanie piękniej prezentuje się ona w towarzystwie sukni wieczorowej niż codziennego ubioru. Z tego powodu kolię i kolczyki ze szmaragdami możesz wybierać na ważne dla siebie uroczystości. Warto mieć na uwadze, że szmaragdy to delikatne kamienie szlachetne – są podatne na uszkodzenia i wymagają profesjonalnego czyszczenia.
Inni czytali również:
Powrót