Nasze salony

Jakie są próby srebra?

Biżuteria srebrna ma wielu miłośników. Docenia się ją za szlachetną barwę i atrakcyjny połysk. Pasuje różnym typom urody oraz świetnie komponuje się z wieloma kamieniami takimi jak rubiny, topazy czy szafiry. Biżuteria ze srebra nadaje się do noszenia zarówno na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje. Jeśli zależy Ci na wyborze biżuterii, która będzie pięknie prezentować się przez długie lata, koniecznie zwróć uwagę na próbę srebra.

Próby srebra – co to takiego?

Srebro stanowi miękki kruszec, który do produkcji biżuterii miesza się z innymi metalami po to, by uzyskać wyroby o pożądanej wytrzymałości, przy zachowaniu atrakcyjnego wyglądu. Próby srebra oznaczają zatem procentową zawartość czystego srebra w stopie metalu. Im jest ona wyższa, tym wyższa jest również wartość samej biżuterii, która prezentuje pożądaną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Takie srebro nadal utlenia się, dlatego wymaga regularnego czyszczenia i polerowania, ale przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji utrzymuje właściwe walory estetyczne oraz użytkowe. Srebrna biżuteria o niższej próbie może być bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz przebarwienia wynikające z reakcji zastosowanych w stopie metali z czynnikami zewnętrznymi.

Jakie są próby srebra?

Nie da się oszacować zawartości czystego srebra w srebrnej biżuterii „na oko”. Nawet najpiękniej prezentujące się srebrne błyskotki mogą okazać się biżuterią, w której wcale nie ma srebra lub jest go zbyt mało, by móc cieszyć się nią przez dłuższy czas. Z tego względu Polski Urząd Probierczy wyróżnia 4 próby srebra, jakie możesz znaleźć wybite na biżuterii w salonach jubilerskich.Dzięki nim dokładnie wiesz, z jakiej jakości biżuterią masz do czynienia. Warto zapoznać się z nimi przed przystąpieniem do zakupów. To próby:

  • 925 – o zawartości 92,5% srebra,
  • 875 – o zawartości 87,5% srebra
  • 830 –o zawartości 83,0% srebra
  • 800 – o zawartości 80,0% srebra

Dla osób, które interesuje biżuteria srebrna, wyznacznikiem jej dobrej jakości powinna zawsze być próba 925. Znajduje się zarówno na samej biżuterii, jak i na dołączonej do niej metce. Oznaczone nią srebrne naszyjniki, bransoletki czy pierścionki charakteryzują się zarówno atrakcyjnym wyglądem, jak i pożądaną wytrzymałością. Odpowiednio pielęgnowane mogą zostać w rodzinie na pokolenia. Jeśli oglądana przez Ciebie biżuteria ma inną próbę srebra od tych wymienionych powyżej, powinno to wzbudzić Twoją czujność. Prawdopodobnie wyrób nie przeszedł kontroli Polskiego Urzędu Probierczego.

Próby srebra oznaczenia

Warto wiedzieć, że próby metali szlachetnych mają także swoje graficzne symbole. Podczas gdy próba złota jest oznaczana głową rycerza, próbie srebra przypisano głowę kobiety. Wybita cecha probiercza z graficznym symbolem srebra zawiera numer próby po lewej stronie. Po prawej znajduje się natomiast wyrażona literą nazwa miasta Urzędu Probierczego, który ocechował srebrną biżuterię. Oznaczenia próby srebra możesz obejrzeć na biżuterii pod lupą. Ich wybicie to obowiązek każdego producenta biżuterii.

Przeczytaj również:

  1. Czym kierować się, kupując srebrną biżuterię?
  2. Próby złota – 333, 585, czy 750
Powrót
Korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce prywatności.