Nasze salony

Jak czyścić biżuterię?

Wiemy jak trudno rozstawać się z ulubioną biżuterią.
Warto jednak pamiętać, że aby jak najdłużej utrzymać swoje skarby w dobrej kondycji i zachować ich urodę i jasny blask należy stosować się do kilku prostych zasad.

Chroń biżuterię przed wilgocią i światłem

Przede wszystkim biżuterię należy chronić przed wilgocią. Zdejmuj pierścionki przed myciem dłoni, kolczyki i wisiorki przed kąpielą czy prysznicem i staraj się nie pozostawiać biżuterii w łazience. Dzięki temu Twoje ozdoby dłużej zachowają blask nowości. Przy wykonywaniu jakichkolwiek prac domowych, należy ściągać biżuterię; w innym razie narażamy ją na uszkodzenia natury mechanicznej – np. rysy, pęknięcie kamienia lub też na powstanie chemicznych zmian w reakcji np. detergentu z powierzchnią pierścionka.

Nie należy również pozostawiać biżuterii na oknie – światło, a zwłaszcza jasne słońce może nie działać na nią korzystnie. Jeżeli nosimy coś rzadko – np. tylko na specjalne okazje – warto przechowywać ją w zamkniętych przezroczystych woreczkach lub szczelnych szkatułkach, tak by ograniczyć kontakt z powietrzem i zminimalizować osiadanie kurzu na biżuterii.

Szkatułka i środki do czyszczenia

Jeżeli decydujemy się na szkatułkę, należy zwrócić uwagę, aby jej ścianki, a nawet ranty, nie były wykonane z innych metali np. miedzi, mosiądzu etc.
Pudełeczka tego rodzaju potrafią zachwycać swoim wyglądem, jednak metal, z którego są zrobione, będzie z czasem śniedział a wraz z nim, wszystko, co wewnątrz schowamy.

Aby srebro było zawsze lśniące najlepiej wyczyścić je za pomocą czystej miękkiej szmatki oraz przeznaczonego do tego celu specyfiku – pasty lub mleczka. Można też powierzyć to zadanie doświadczonemu jubilerowi, który profesjonalnymi metodami przywróci ulubionym świecidełkom dawny blask. W sklepach jubilerskich dostępne są specjalne szmatki do czyszczenia srebra i złota, gotowe do użycia (nasączone odpowiednim specyfikiem we właściwym stężeniu). Szmatkę taką można wykorzystać kilkakrotnie, pamiętając, aby po każdym użyciu schować ją z powrotem do szczelnie zamykanego woreczka.

Powrót
Korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce prywatności.